Teknolojik yenilikler genel hayatımızda pek çok yeni teknik kavram ile sürekli etkileşim halinde kalmamıza neden oluyor. Hayatımızda sıkça kullandığımız teknik tabirlerin önemli bir kısmı temel ihtiyaç haline gelen kombilerden geliyor. Gündelik yaşamımızın önemli bir parçası olan kombilerin kullanımında karşılaştığımız sorunlar nedeniyle pek çok yeni teknik tabirle tanışıyoruz. Bunlardan birisi de kombi eşanjörüdür. Sarıgazi Bosch Servisi merkezimize gelen kombi arızalarının önemli kısmının temel nedenini oluşturan kombi eşanjör arızası, ciddi bir problemdir.

Kombi Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombinizde eşanjör arızası olduğunu anlayabilmeniz için bir takım “belirtiler” bulunur. Yani kombinizin olağandışı etkilerine göre eşanjör arızasının olduğunu yüksek doğruluk yüzdesiyle belirleyebilmeniz mümkündür. Kombinizde eşanjör arızasının söz konusu olduğunu;

  • Kombide çok aşırı ısınma olması,
  • Peteklerin iyi ısınmaması,
  • Musluktan akan suyun yeterli sıcaklığa ulaşamaması,
  • Kombiden su sızıntısı olması,

Gibi durumlarda anlayabilirsiniz. Ancak kombinizde meydana gelen bu sorunların farklı nedenlere bağlı oluşabilmeleri de mümkündür. Bu nedenle kombinizde bu tip sorunlar yaşadığınızda mutlaka eşanjör arızası var anlamına gelmez. Eşanjör arızasının tespiti veya diğer sorunların belirlenebilmesi için Ataşehir Bosch Servisi merkezimizin uzman teknikerleri tarafından cihazınızda arıza tespit çalışması yapılmalıdır.

Kombi Eşanjör Arızası Nasıl Giderilir?

Kombinizin ana ısıtıcı kaynağı olan eşanjörde delinme meydana gelebilmektedir. Kombinizdeki olağandışı faktörler, periyodik kombi bakımı yaptırmamak gibi nedenlerle eşanjör parçasında böyle bir durum söz konusu olabiliyor. Eğer kombinizin eşanjörü delinmiş ise Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimiz tarafından yenisiyle değiştirilmesi tavsiye edilir. Eşanjör delinmelerinde “kaynaklama” yöntemi uygulanabiliyor olsa da bu pek sağlıklı bir çözüm oluşturmaz ve hiçbir servisin vermediği gibi servisimiz tarafından da bu müdahaleler için kalıcı çözüm garantisi verilemez.

Kombinin eşanjöründe meydana gelen diğer arızalara ilişkin olarak da öncelikle onarım müdahalesi tercih edilir. Ancak onarımın yetersiz kalması durumunda kombinizin eşanjörünün yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Böyle bir durum kombinizde çok maliyetli bir arıza onarımına neden olur. Bu nedenle günümüzde kombi eşanjör arızası yaşayan çoğu tüketici tarafından değişim gerekliliği halinde yeni bir kombi alma gibi yaklaşım daha yoğun şekilde tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.