Sinema alanında sıklıkla duyulan kavramlardan biri olan senarist diziler ve diğer televizyon yapımları için kurgu, karakter ve karakter diyalogu oluşturan kişi olarak ifade edilir. Senaryo yazarı olarak da bilinen bu kişiler diğer yazarlık türlerinden farklılık gösterir. Roman yazarı, oyun yazarı ve senaryo yazarı olarak üç farklı kategoride ele aldığınızda senaryo yazarlarının biraz daha kapsamlı olduğunu görebilirsiniz.

Sinema alanında hizmet veren senaryo yazarları kurgu, karakter ve diyalog oluşumlarını tek başlarına yaparlar. Bu kesin bir kural olmasa da genellikle beraber yerine tek çalışma daha fazla tercih edilir. Bu sayede sinema yazarları senaryolarına tek başına odaklanma fırsatı elde ederler. Dizi senaristlerine bakıldığında ise onlarda genellikle grup halinde çalışma modeli hakimdir. Bu tür senaryolar devam eden süreçleri kapsadığından iş bölümü yapılarak ilerlenir ve böylece daha verimli sonuçlar alınır. Çalışma modeli ne olursa olsun iki yöntemde de eserler sinematografik söylemin film ya da dizi setine nasıl aktarılacağını anlatmak için yazılır.

Senarist Olmak İsteyenlere Öneriler

Başarılı bir senarist olmak için mesleğin inceliklerine hakim olmalı ve iyi senaryo ile kötü senaryo arasındaki farkı iyi bilmelisiniz. Heyecan duyduğunuz şeyleri yazmalı ve bunu düzenli hale getirmelisiniz. Profesyonel olan senaristlerin her daim yazma amaçları vardır. Bunu yaparken oyunun kurallarını bilmeli, insanların duygularına hitap etmek için çalışmalar yapmalısınız. Sinema dünyasında en çok beğeni toplayan senaristlerin ortak özelliklerine baktığınızda duygu karmaşası yerine bir duygunun daha ön planda olduğunu görebilirsiniz. Bu gibi özellikleri dikkate aldığınızda gelişme kaydedebilirsiniz.

Senarist Olmak için Ne Yapmalı?

Senaryo yazarı yani senarist olmak için teorik ve pratik açıdan yeterli donanıma sahip olmanız önemlidir. Bunu sağlamak adına senarist olma eğitimi alabilirsiniz. Resmi bir eğitim almanız zorunlu olmasa bile usulü bilmeden ve salt yetenekle hedeflediğiniz yere gelmeniz zor olacaktır. Bunun için gerekli olan eğitimi Ante Sanat bünyesinde bulabilirsiniz. Size sunulan eğitimler arasında üniversitelerde film tasarım ve yazarlık bölümü ile senaryo yazarlığı bölümü vardır. Ülkemizde bu gibi bölümlerde eğitim veren üniversiteler sayıca az olduğundan kendinizi geliştirmek adına atölyelerden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.