İŞKUR öğrencilere iş imkanı başvurusu nasıl yapılır, neler gereklidir şeklinde merak edilen konuları bu sayfamızdan cevaplandırıyoruz. Üniversite öğrencilerinin birçoğu okurken çalışmak ve aile bütçesine katkıda bulunmak istemektedir. Bu noktada devreye giren İşkur yalnızca mezunlar için değil öğrenciler içinde çeşitli iş imkanları sunmaktadır. Bu sayede üniversite öğrencilerinin boş vakitlerini değerlendirip para kazanmaları mümkündür.

Peki, İşkur öğrenciler için nasıl iş imkanları sunar? Yaz aylarında öğrenciler için sosyal çalışma programları ayarlanır ve her öğrenci bölümüne uygun bir dalda çalışıp para kazanabilir. Bu çalışma programı sayesinde yazın ek gelir elde etmek ve okul masraflarını karşılamak mümkündür.

Sosyal Çalışma Programı İçin Başvuru Süreci

Bu tarz bir programa katılmak ve para kazanmak isteyen öğrencilerin yapması gereken ilk şey İşkur’a üye olmaktır. Tabi ki devam eden bir üniversite öğrenim hayatının olması ilk şarttır. Öğrencinin özel üniversitede okuması sorun teşkil etmeyecektir. Lisans, ön lisans kısacası her üniversite öğrencisi program için başvuru yapabilmektedir.

İş başvurusu yapacak olan öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğru iş ilanına başvuru yapılması gerektiğidir. Yani İngilizce bilmeyen bir öğrenci İngilizce gerektiren çalışma programlarına başvurmamalıdır.

İşkur Çalışma Programı Kimler İçin Uygun Değildir?

Bu iş imkanlarından her öğrenci yararlanamamaktadır. Bunun için bazı kriterlere uygun olunması gerekmektedir. Bu kriterler şunlardır;

  • Açıköğretim’de okuyan üniversite öğrencileri ya da doktora yapan bir öğrenci sosyal çalışma programlarına başvuru yapamaz.
  • Bu programlara başvuru yapacak olan öğrenciler mutlaka 18 yaşını aşmış olmalıdır.
  • Aynı zamanda yaz aylarında çalışma programına katılacak olan bir öğrenci tüm derslerini vermiş olmalıdır. Yaz aylarına alttan dersi kalan öğrencilerde programdan yararlanamaz.
  • Başvuru tarihleri sırasında öğrenci görünmeyen bireylerde başvuruda bulunamaz.

Bunların dışında uzaktan eğitim alan üniversite öğrencileri de dahil hemen hemen her üniversite öğrencisi iş başvurusu yapabilir.

İş Başvurusunda Bölüm Ayrımı Var mıdır?

İş başvurusu yapmayı düşünen öğrencilerin sorduğu ilk sorulardan biri de başvurularda bölüm ayrımı olup olmadığıdır. Sosyal çalışma programlarında herhangi bir bölüm ayrımı bulunmamaktadır. Fakat kişi bölümüne ve bilgisine uygun olan iş programlarına başvuru yapmalıdır. Öğrenci kendisine en uygun olan programı belirledikten sonra verilen tarihler içerisinde başvuru yapabilir. Başvuru süresi açıklanan tarihten itibaren toplamda 4 gündür.

Hangi Evraklar Gereklidir?

Sosyal çalışma programlarına başvurular internet sitesi üzerinde yapılmaktadır ve bu sebeple herhangi bir resmi evrak gerekmemektedir. Yalnızca İşkur üyeliği olması yeterlidir. Fakat herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında öğrenci olunduğuna dair bir öğrenci belgesi istenebilir.

Bunun dışında başvuru sürecinde sigortalı gözükmesi ve başka bir işte çalışılması da problem yaratacaktır. Bu gibi durumlarda da çeşitli resmi evraklar istenebilir. İstenen bu evraklar İl müdürlüğüne teslim edilmelidir. Bu tarz problemler dışında sorunsuz bir şekilde iş başvurusunda bulunmak mümkündür.


Yazı Kaynağı: https://www.personelalimibasvurusu.com/iskur-ogrencilere-is-imkani-basvurusu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like