İŞKUR profil oluşturma işlemi ile iş arayan kişilerin işveren ile buluşması sağlanır. İŞKUR’da iş arayan profili oluşturduğunuzda meslek bulma veya danışmanlık alma gibi avantajlardan yararlanırsınız. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilgili olan sektörlerde iş bulmasına önemli ölçüde destek olmaktadır. Böylelikle de istihdamda önemli derecede artış sağlanmaktadır. İş bulma kurumu ayrıca bu profili oluşturan işçilere de meslek danışmanlığı hizmeti sunarak da her vatandaşa meslek danışmanları atıyor. Bu danışmanlar da işçiye en uygun olan iş ilanlarını sunarak iş bulmalarına yardımcı oluyor.

İŞKUR Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

İŞKUR profil oluştururken İŞKUR’un resmi internet adresine giriş yapmak veya İŞKUR merkezlerine başvuruda bulunmak gerekir. İŞKUR’a kayıt yaptırarak eğitim ve meslek özelliklerine uygun olan işi bulmak mümkündür ve İŞKUR profili oluşturmada izlenmesi gereken adımlar ise şöyledir:

 • İŞKUR profili oluşturmada ilk önce İŞKUR’un resmi internet adresi ana sayfasına giriş yapılır.
 • Siteye giriş yapıldıktan sonra da sayfanın hemen sol tarafında yer alan iş arayan – kayıt seçeneği seçilmesi gerekir.
 • Açılan sayfa üzerinden de sayfanın sol tarafında yer alan iş arayan kısmından üye ol bölümüne tıklamak gerekir.
 • İş arayan kısmına üyelik bilgilerini de girdikten sonra sayfada bulunan üyelik sözleşmesini okumak ve bu sözleşmeyi kabul etmek gerekir.
 • Ardından diğer istenen bilgiler eksiksiz bir şekilde girilmelidir.

Bilgilerin girilmesinden sonra da gerekli olan adımlar tamamlanarak işçinin profil oluşturulmuş olacaktır. İşkur profil oluşturma işlemine başlamak için: esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx

İşverenler İçin İŞKUR Profili Oluşturma

İşverenlerin İŞKUR üzerinde bir profil oluşturması için izlemesi gereken önemli adımlardan şu şekilde bahsedebiliriz:

 • İşverenlerin ilk önce İŞKUR resmi internet adresine giriş yapmaları gerekir.
 • Daha sonra bu alan üzerinden de sayfanın hemen üst sağ köşesinde yer alan üye olma sekmesini seçmelidirler.
 • Ardından da İŞKUR kayıt sayfasında yer alan genel koşullarının okunarak kabul edilmesi gerekir.
 • Bu genel koşulların onaylanmasından hemen sonra da talep edilen SGK numarası, faaliyet alanları, vergi numara bilgileri, yasal bilgiler, adres, şirket kuruluş tarihi ve iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir.

Gerekli bilgiler sisteme girildikten sonra da işverenin İŞKUR profili tamamlanmış olacaktır. İşkur işveren profili oluşturmak için: esube.iskur.gov.tr/Ortak/IsverenKayit.aspx

İŞKUR İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Oluşturulur?

İŞKUR üzerinden iş arayan kayıt belgesi alabilmek için öncelikle işçilerin İŞKUR üzerinden profil oluşturması gerekir. Yapılacak olan kayıt işlemlerinin tamamlanabilmesi için de İŞKUR şubelerine bizzat başvuruda bulunulmalıdır.

İŞKUR şubelerine gitmek, kayıt belgesi alabilmede yaşanacak olan bütün süreci hatasız bir şekilde tamamlamak için büyük önem arz eder. Ancak şubelere gidemeyen kişiler de internet adresi üzerinden başvuruda bulunabilirler. İŞKUR profil oluşturma sürecinin tamamlanmasından sonra da iş arayan belgesi bağlı olunan İŞKUR merkezlerinden alınabilir.

Ancak İŞKUR merkezlerine gidemeyen kişiler de elektronik imza kullanarak bu belgenin çıktısını alabilirler. Belge alındıktan sonra da İŞKUR aracılığı ile iş arayan adına uygun olan iş ilanları SMS şeklinde gönderilir.

Bunun yanında mail üzerinden veya telefon ile de bilgilendirme yapılabilir. İşçiler, kendilerine uygun görülen işler için de görüşmeyi kabul ederek işe başlayabilir.

İŞKUR Kayıt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

İŞKUR’da kayıtların yenilenmesi işlemi profillerin güncellenmesi açısından çok önemlidir. Kayıt yenileme işlemleri güncel olan iş alanlarını görebilmek adına büyük önem teşkil eder. İŞKUR’da kayıt yenileme işlemi için yapılması gerekenle ise şunlardır.

 • İlk önce İŞKUR resmi internet adresine giriş yapılarak İŞKUR’a kayıt olma bölümüne tıklanması gerekir.
 • Daha sonra da İŞKUR sayfasının en üst kısmında bulunan alanda doğrulama kodu girilir.
 • Ardından da TC kimlik numarası ve kimlik bilgilerinin girilir.

Bilgilerin revize edilerek güncellenmesinden sonra da kayıt işlemleri tamamlanacaktır.

İŞKUR İşçi Alımı Başvuruları Nereden ve Nasıl Yapılır?

İŞKUR üzerinden işçi alım başvurusunda bulunmak için öncelikle İŞKUR sistemine giriş yapılmalıdır. Özellikle kamu kuruluşları veya özel sektör firmalarında çalışacak işçilerin online olarak veya İŞKUR şubelerinden başvuruda bulunması gerekir. Yurt dışında iş isteyen TC vatandaşları da Türk firmalarla çalışma imkanını İŞKUR aracılığı ile bulabilir. İş arayan kişiler İŞKUR İl müdürlüklerine başvuruda bulunarak kendilerine uygun olan iş ilanlarına başvuru yapabilir. Ancak iş arayan bu kişiler İŞKUR’un resmi internet sitesine öz geçmişlerini eksiksiz, doğru ve talep edilmiş olan bir üslup ile eklemeleri gerekir. Bu bilgilerin girilmesinden sonra da İŞKUR’a kayıt yaptıran kişiler yurt içi ve yurt dışı olan iş ilanlarına ulaşabilirler.

İŞKUR İş İlanlarına Nasıl Ulaşılır?

İŞKUR iş ilanı sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi ve İŞKUR’un resmi internet sayfasına giriş yapmaları gerekir. İŞKUR iş ilanlarını ulaşabilmek için de şu adımlar izlenmelidir:

 • İŞKUR’da mevcut olan iş ilanlarını sorgulamak amacıyla ilk önce İŞKUR resmi internet adresine giriş yapılır. Daha sonra da bu sayfadan tüm güncel olan iş ilanlarını görebilirsiniz.
 • Bu aramayı sınırlamak adına da ülke, il, ilçe, ilan tarihi, sektör, meslek ve eğitim bilgileri gibi bütün detayları girerek yapılan aramayı filtrelemek gerekir.
 • Ardından da sağ alt kısımda yer alan arama bölümüne tıklanır.
 • Ekrana gelen bu alan üzerinden de bütün iş ilanları görülecektir.

İŞKUR’da yer alan iş ilanlarında ücret ve çalışma koşulları ile ilgili bilgiler de verilir. İşçi kendine uygun olan iş ilanı bulduğunda da aynı sayfada yer alan başvur alanına tıklayabilir. İşverenin de bu başvuruyu kabul etmesi durumunda, iş görüşmesi için bir gün verilecektir.

İşkur iş ilanları sayfası için: esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx

İŞKUR Kayıt Belgesi için Gerekli Olan Şartlar Neler?

İŞKUR’dan kayıt belgesi alabilmek için işçinin İŞKUR’a kayıt yaptırması istenir. Bu kayıt yaptırma işlemi için de İŞKUR İş Müdürlükleri’ne başvuru yapmak gerekir. Bu unsurların yanında İŞKUR resmi internet adresi üzerinden İŞKUR kaydı oluşturmak da mümkündür. İŞKUR’da kayıt belgesi oluşturmak için gerekli olan şartlar ise şunlardır:

 • İŞKUR’a sadece TC vatandaşları kayıt yaptırabilir.
 • Başvuruda bulunan vatandaşlar ise 14 yaşını doldurmalıdır.
 • Reşit olan vatandaşların da askerlikle ilişiğinin bulunmaması gerekir.
 • İŞKUR’a kayıt yaptıran bir vatandaşın SGK çalışanı olması gerekir.
 • Vatandaşın herhangi bir mesleği yoksa da İŞKUR’un düzenlemiş olduğu meslek edindirme kurslarına başvurması gerekir.

Bu koşullara sahip olan vatandaşlar İŞKUR’a kayıt yaptırabilirler.

Engellilerin İŞKUR Kaydı Oluşturmaları İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Engellilerin İŞKUR kaydı yaptırabilmeleri için şu şartları yerine getirmeleri istenir:

 • Engellilik halinin %40 ve bu oranın üzerinde olması,
 • Sağlık kurulundan alınan engelli raporu belgelenmesi,
 • Alınan sağlık raporunda da çalışamaz ibaresinin yer alması gerekir.

Engellilik durumunu belgelemeyen engellilerin ise İŞKUR kaydı diğer vatandaşlar gibi yapılacaktır.

İŞKUR Profil Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İŞKUR profilini sorgulama İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla bizzat yapılabilir veya online olarak da yapılabilir. E-devlet sistemi aracılığıyla veya İŞKUR resmi internet adresi üzerinden sorgulama işlemi yapmak mümkündür. İŞKUR aracılığıyla profil oluşturmuş işverenler, iş ve kimlik bilgilerinin güncel olup olmadığını da öğrenebilirler. İş başvurusu esnasında mutlaka iş arayan belgesi de temin edilmelidir. Bu belgeye sahip olabilmek için de kişilerin İŞKUR İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunması gerekir. İŞKUR profil oluşturma aşamaları tamamladıktan sonra da İŞKUR web sitesi aracılığıyla sorgulama yapılabilir.


Yazı Kaynağı: https://www.personelalimibasvurusu.com/iskur-profil-olusturma-nasil-yapilir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like