Günümüzde inşaat sektörünün gelişmesi ile birlikte modern tarzdaki binaların sayısı da artmıştır. İnşaat sektöründeki bu gelişmeler ile birlikte insanlar da evlerinde bazı yapılandırmalar yaparak evlerini modern tarza dönüştürmektedir. Bu dönüşümler ile cephe kaplama daha yaygın bir konu haline gelmiştir. Dış cephe kaplama bir binanın makyajıdır. Cephe kaplama sayesinde binalar daha modern ve ferah bir görünüme kavuşmaktadır.

Cephe Kaplamada Kullanılabilecek Malzemeler Nelerdir?

 Pek çok farklı tarz ve tercihlere yönelik cephe kaplama malzemeleri bulunmaktadır. Bu malzemeler arasında en çok tercih edilenleri taş, ahşap ve tuğla gibi malzemelerdir. Bu cephe kaplama malzemeleri kullanarak evlere daha dekoratif ve estetik bir görünüm kazandırılabilir. Cephe kaplaması yaptırmak dekoratif bir görünümün haricinde aynı zamanda binanın yağmur ve kar gibi kötü hava koşullarına karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Cephe Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

 Cephe kaplaması yaptırmanın en büyük avantajı ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımı yaptırmanın dışında ses yalıtımı yaptırmak da önemlidir. Kullanılan malzemeler yapının içine giren sesi azaltabilir. Fakat her malzemenin ses yalıtım özelliği de farklıdır.

Cephe Kaplaması Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Uygulamaya başlamadan önce uygulama yapılacak olan yüzeyler kontrol edilmelidir. Yeni Yapıların yüzeyleri basınçlı su ile temizlenmelidir. Eski yapılarda ise yüzeyde bulunun toz, kir ve yağ gibi parçacıklara karşı temizlik yapılmalıdır. Uygulama yüzeyinin düzgünlüğüne bağlı olarak kullanılacak ısı yalıtım malzemesi de değişiklik gösterir. Yüzeyin düzgünlüğüne göre polimer ya da çimentodan yapılan ısı levhaları kullanılmalıdır.

 Rutubetli yüzeylerde nem önleme işlemi tamamlanmadan ısı yalıtımı yaptırılmamalıdır. Cephe kaplama uygulaması yapılırken hava durumlarına dikkat edilmelidir. Çok sıcak ya da rüzgarlı havalarda cephe kaplama işlemi yapmamaya özen gösterilmelidir. İşlemin doğru yapılması için bir uzmandan yardım almak daha doğru olacaktır.

Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 Cephe kaplama işleminde kullanılan malzemeye göre cephe kaplama çeşitleri de değişiklik gösterir. Alüminyum cephe kaplama, betopan dış cephe kaplama, ahşap dış cephe kaplama, PVC dış cephe kaplama ve tuğla dış cephe kaplama gibi pek çok cephe kaplama çeşidi bulunur. Bu çeşitler kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.